2019-01-14

Stellium - opis rozgrywki

Stellium to strategiczno-logiczna gra planszowa, w której to Wam przyjdzie wziąć dzieło stworzenia w swoje ręce i ukształtować najpiękniejszy, najbardziej spektakularny Wszechświat.

 

Zaraz po otwarciu pudełka ukażą się wam najważniejsze elementy gry, czyli worek z czterema rodzajami szklanych kul, gdzie każdy dysponuje inną fakturą, oraz okrągłe galaktyki z miejscami do umieszczania kul.

 

Przygotowanie do gry jest banalnie proste. Po pierwsze musicie rozłożyć planszę, umieszczając poszczególne galaktyki w ramach trójkątnej ramki. Następnie w każdej z nich musi pojawić się po jednym rodzaju planety.

Waszym zadaniem, jako Twórców Wszechświata, będzie takie umieszczanie i manipulowanie planetami, żeby uzyskiwać, wskazane na trzymanych w ręce kartach celu, konstelacje ciał niebieskich. Każda taka karta pokazuje dokładnie jak muszą zostać umieszczone poszczególne elementy i ile zdobędzie za to gracz. Rozgrywka kończy się w momencie, w którym jeden z graczy uzyska odpowiedni pułap punktowy ze zdobytych kart konstelacji. Dodatkowo punkty można otrzymać za zestawy kolorystyczne oraz niewykorzystane żetony „jokerów”.

 

Tury graczy przebiegają błyskawicznie, a cała rozgrywka jest szybka i dynamiczna, mimo iż wymaga skupienia i zastanowienia się nad kolejnymi posunięciami.

 

W swojej turze gracz wykonuje kilka postępujących po sobie czynności:

 1. Losuje z woreczka jedną kulę ciała niebieskiego – pamiętajcie, że mają one różną fakturę, więc możecie próbować wyczuć ją pod palcami. Musicie się jednak spieszyć – na całą operację macie nie więcej niż 5 sekund!

 2. Umieszcza wylosowaną kulę na planszy, w jednym z dostępnych pól, a następnie wykonuje, przypisaną danemu typowi ciała niebieskiego, akcję. Dostępne są cztery akcje, odmienne dla każdego koloru kuli:

  a) planeta – pozwala zamienić dwie inne kule miejscami

  b) kometa – pozwala przesunąć jedno inne ciało niebieskie lub cały rząd i umieścić kometę w miejsce, które opuszczało

  c) gwiazda – pozwala obrócić koło galaktyki, w której umieszczono gwiazdę – nie wolno jednak wykonać pełnego obrotu o 360 stopni

  d) supernowa – pozwala „zassać” wybrane ciało niebieskie do jednej z czarnych dziur, znajdujących się w miejscach pomiędzy galaktykami

 

 1. Po wykonaniu akcji, gracz może wykonać dowolny cel spośród dostępnych u siebie na ręce. Jeśli układ na planszy odpowiada układowi na wybranej karcie, kartę tę wykłada przed sobą, a następnie usuwa wszystkie kule, których użył do wykonania celu, poza jedną.

 2. Następnie dobiera kolejny cel z dostępnych na stole.

 

I tak gra toczy się, aż jeden z graczy nie zdobędzie określonej liczby punktów, kiedy to uruchomiony zostaje etap ukończenia gry. Tytuł zwycięzcy oraz Wielkiego Budowniczego otrzymuje ten z graczy, który uzyskał największą liczbę punktów.

 

Tak w skrócie przedstawia się rozgrywka w Stellium – mamy nadzieję, że przypadnie Wam do gusty co najmniej tak samo jak nam i że spędzicie z nią wiele ekscytujących godzin!

komentarze użytkowników: 0 komentarzy

Musisz być zalogowany żeby móc dodawać komentarze.